آخرین مطالب

حجاب و حقوق زن در ترازوی اندیش

 

حجاب و حقوق زن در ترازوی اندیشه و ایمان

مولف : مهدی طیب

ناشر کتاب : نشر سفینه

تعداد صفحات : 175

در مقدمه این کتاب چنین آمده است: «اقتضای زیبایی، جلوه گری است و کسی که خود را زیبا می داند، فطرتاً در صدد جلوه گری بر می آید، این امر فطری اگر با دانایی و بصیرت تلفیق نشود، زن را که در آفرینش پیکر، بهره وری بیشتری از لطافت و جمال نصیبش گشته است، به سوی خود آرایی و خود نمایی در جامعه سوق می دهد و در پی آن، خسارات و آسیب های مهلکی، ابتدا دامنگیر خود زن و سپس گریبانگیر مردها و نهایتاً جامعه خواهد شد».
این کتاب در شش فصل به بحث حجاب و حقوق زن می پردازد، فصل اول به بررسی حکمت و فواید حجاب و زیان های بی حجابی پرداخته، در این فصل حجاب برای دیده شده زن، مصونیت و امنیت زن، عامل استحکام خانواده، بقای انگیزه ازدواج، مایه آرامش روحی مرد، رمز پیشرفت و کمال جامعه، مایه تقویت علاقه مرد به همسر، شرط تعالی معنوی و.. معرفی می شود.
مولف در فصل دوم به مبانی و حدود شرعی حجاب در اسلام می پردازد و به حجاب در قرآن و احادیث اشاره می کند.
فصل سوم کتاب به آسیب شناسی حجاب در جامعه می پردازد و به «ناشناخته ماندن منطق حجاب»، «رسانه های جمعی و تخریب حجاب»، «بد آموزی در محیط های خانوادگی و جلسات دینی»، «تخریب حجاب و معلمان و استادان زن»، «توطئه دشمن و تخریب حجاب»، «بد حجابی نماد اعتراض و انتقاد»، اشاره می کند.
نگارنده در فصل چهارم کتاب نیز راه های درمان بیماری خود آرایی، بد حجابی و جلوه فروشی برخی زنان را ذکر می کند، برخی از این راه ها عبارتند از «انتصاب مسئولان باورمند و شجاع»، «شناساندن و تفهیم منطق حجاب»، «تحول بنیادین در رسانه ها»، «تصحیح معیارهای همسرگزینی»، «ترویج معنویت و عرفان»، «امر به معروف و نهی از منکر» و «ایجاد فضای امن برای انتقاد و اعتراض».
فصل پنجم کتاب نیز مردان و معضل خودآرایی و خودنمایی برخی زنان در جامعه را مطرح می کند و فصل ششم نیز پاسخ به پرسش هایی در زمینه ی احکام و حقوق زن در اسلام است، برخی از پرسش هایی که در این فصل به آن ها پاسخ گفته شده است عبارتند از «چرایی احکام الهی»، «حکمت و عدالت الهی در مورد زن و مرد»و«زن و مرد از دید اسلام».

حجاب چرا؟

عنوان: حجاب چرا؟

نویسنده: امین کشوری

ناشر: موسسه بوستان کتاب

سال انتشار: 1389

131 صفحه

 

این اثر به طرح کلی شبهه ها در مورد حجاب پرداخته و با رویکرد دینی سعی بر ارائه پاسخ های مناسب دارد. بحث حجاب مورد هجمه زیادی واقع شده است و همه این شبهه ها و ایجاد تردیدها از طرف دشمنان خارجی هم نیست، بلکه عده ای غافل و روشن فکرنما همواره در داخل کشور بدان ها پرداخته اند.

از جمله شبهاتی که در این کتاب به آن پاسخ داده شده، عبارتند از: اگر این حجاب و پوشش مانع حضور و بروز شخصیت زن شود، قطعاً مضر است... حجاب جنبه اسطوره ای دارد نه این که برای حفظ عفت باشد. این که حجاب چه رنگی داشته باشد و چه شکلی داشته باشد، به کسی مربوط نیست.

این کتاب در دو فصل تنظیم شده است. نویسنده در فصل اول کتاب به تبیین تردیدهایی در مورد حجاب مثل: «حجاب مسئله ای خصوصی است و دخالت حکومت درحجاب دخالت در امور شخصی است»، «حجاب، نشانه خوبی یا بدی افراد نیست، دل انسان باید پاک باشد»، «در تفسیر آیه حجاب گفته می شود که منظور پرده ای بوده است که بین پیامبر(ص) و زنان قرار می دادند و مراد از آن، حجاب زنان نیست»، «حجاب نوعی تبعیض میان زن و مرد است»، «فقها در مورد حدود پوشش اسلامی اختلاف نظر دارند؛ به همین دلیل نگاه دولت های مختلف در نظام جمهوری اسلامی متفاوت است»، «تأکید بر حجاب بین زنان جامعه ایجاد اختلاف کرده و مانع وحدت ملی است»، «تأکید بر حجاب مقدمه ای است که زنان کشورمان به سوی جامعه خشک و بی روح کشیده شوند» و «حجاب با هویت ملی ما در تضاد است و به هویت عرب ها شباهت دارد» و پاسخ به آن ها پرداخته است.

 

این کتاب در کتابخانه های عمومی کازرون موجود است.

حکمت های فاطمی

حکمت های فاطمی

نوشته جواد محدثی 

 

کتاب «حکمت های فاطمی» از دیگر کتاب های به نشر و نوشته جواد محدثی، عنوان اثری با محوریت حضرت زهرا سلام الله علیها و چهارمین جلد از سلسله کتاب های راه زندگی است که نویسنده به ترجمه و توضیح چهل حدیث از دخت نبی مکرم اسلام با ترجمه ای روان همراه با توضیحی مختصر و استفاده اشعاری متناسب در لابلای مطالب می پردازد.

آن‌چه در این کتاب آمده، چهل حدیث برگزیده از سخنان نورانی آن عالمه صدیقه است که همراه با ترجمه و توضیحات مختصری پیرامون احادیث، اهل نور و معرفت را به فیض می رساند.

حضرت زهرا سلام الله علیها همچون امامان معصوم، علم لدنی داشت و از چشمه دانش الهی سیراب شده بود. هر چند عمر او کوتاه بود؛ ولی برکات وجودی حضرتش، تا دامنه قیامت گسترده است.

 

این کتاب در کتابخانه های عمومی کازرون موجود است.

پیوندها

 

کتاب امیرکبیر

 

امیرکبیر/ نوشته فرهاد حسن زاده

میرزا تقی خان امیرکبیر، قهرمان ملی تاریخ ایران، آزادی، استقلال، اقتدار و آگاهی را برای ملت ایران به ارمغان آورد، او سیاستمداری کارکشته و مقتدر و زمامداری خیرخواه برای ملت بود که با ظلم و فساد دربار و سلطۀ استعمار مبارزه کرد.

کتاب "امیر کبیر" انتشارات مدرسه را به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های موجود برای آشنایی و شناخت بهتر قهرمانی چون امیرکبیر می توان معرفی نمود. این کتاب به قلم فرهاد حسن‌زاده یکی از نویسندگان توانای کودک و نوجوان نوشته شده است که به خوبی می‌توان پختگی و رسایی نثر او را در این اثر احساس کرد. کتاب "امیر کبیر" داستان کودکی است که "نه می‌خواهد نوکر باشد و نه می‌خواهد نوکر داشته باشد"، او می‌خواهد ایرانش، سرزمین مادری‌اش آباد باشد و آزاد.

در این کتاب با شیوه‌ای روایت گونه از سرگذشت امیر کبیر و یک دوره‌ تاریخی مهم از ایران آشنا می‌شویم. از زمانی که وزیر با کفایت ایران، کودکی است خردسال که در باغ و عمارت درباری مشغول بازی است و جرقه‌های آگاهی و حقیقت در ذهنش شکل می‌گیرد، تا دورانی که جهل را میوۀ تلخ فقر و بی‌ارادگی این ملت می‌یابد او با خدمات و اصلاحات بنیادین خود چهرۀ تازه‌ای از ایران را به جهان می‌نمایاند. این کتاب، هم‌پای داستان زیبا و جذابی که دارد اطلاعات بسیار مفیدی نیز از تاریخ ایران در زمان حکمرانی سلسلۀ قاجار به خواننده می‌دهد که اثرگذاری و فایدۀ آن را دو چندان کرده است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کازرون می باشد و هرگونه کپی برداری ممنوع می باشد

طراحی توسط :