آخرین مطالب

حجاب و حقوق زن در ترازوی اندیش

 

حجاب و حقوق زن در ترازوی اندیشه و ایمان

مولف : مهدی طیب

ناشر کتاب : نشر سفینه

تعداد صفحات : 175

در مقدمه این کتاب چنین آمده است: «اقتضای زیبایی، جلوه گری است و کسی که خود را زیبا می داند، فطرتاً در صدد جلوه گری بر می آید، این امر فطری اگر با دانایی و بصیرت تلفیق نشود، زن را که در آفرینش پیکر، بهره وری بیشتری از لطافت و جمال نصیبش گشته است، به سوی خود آرایی و خود نمایی در جامعه سوق می دهد و در پی آن، خسارات و آسیب های مهلکی، ابتدا دامنگیر خود زن و سپس گریبانگیر مردها و نهایتاً جامعه خواهد شد».
این کتاب در شش فصل به بحث حجاب و حقوق زن می پردازد، فصل اول به بررسی حکمت و فواید حجاب و زیان های بی حجابی پرداخته، در این فصل حجاب برای دیده شده زن، مصونیت و امنیت زن، عامل استحکام خانواده، بقای انگیزه ازدواج، مایه آرامش روحی مرد، رمز پیشرفت و کمال جامعه، مایه تقویت علاقه مرد به همسر، شرط تعالی معنوی و.. معرفی می شود.
مولف در فصل دوم به مبانی و حدود شرعی حجاب در اسلام می پردازد و به حجاب در قرآن و احادیث اشاره می کند.
فصل سوم کتاب به آسیب شناسی حجاب در جامعه می پردازد و به «ناشناخته ماندن منطق حجاب»، «رسانه های جمعی و تخریب حجاب»، «بد آموزی در محیط های خانوادگی و جلسات دینی»، «تخریب حجاب و معلمان و استادان زن»، «توطئه دشمن و تخریب حجاب»، «بد حجابی نماد اعتراض و انتقاد»، اشاره می کند.
نگارنده در فصل چهارم کتاب نیز راه های درمان بیماری خود آرایی، بد حجابی و جلوه فروشی برخی زنان را ذکر می کند، برخی از این راه ها عبارتند از «انتصاب مسئولان باورمند و شجاع»، «شناساندن و تفهیم منطق حجاب»، «تحول بنیادین در رسانه ها»، «تصحیح معیارهای همسرگزینی»، «ترویج معنویت و عرفان»، «امر به معروف و نهی از منکر» و «ایجاد فضای امن برای انتقاد و اعتراض».
فصل پنجم کتاب نیز مردان و معضل خودآرایی و خودنمایی برخی زنان در جامعه را مطرح می کند و فصل ششم نیز پاسخ به پرسش هایی در زمینه ی احکام و حقوق زن در اسلام است، برخی از پرسش هایی که در این فصل به آن ها پاسخ گفته شده است عبارتند از «چرایی احکام الهی»، «حکمت و عدالت الهی در مورد زن و مرد»و«زن و مرد از دید اسلام».

حجاب چرا؟

عنوان: حجاب چرا؟

نویسنده: امین کشوری

ناشر: موسسه بوستان کتاب

سال انتشار: 1389

131 صفحه

 

این اثر به طرح کلی شبهه ها در مورد حجاب پرداخته و با رویکرد دینی سعی بر ارائه پاسخ های مناسب دارد. بحث حجاب مورد هجمه زیادی واقع شده است و همه این شبهه ها و ایجاد تردیدها از طرف دشمنان خارجی هم نیست، بلکه عده ای غافل و روشن فکرنما همواره در داخل کشور بدان ها پرداخته اند.

از جمله شبهاتی که در این کتاب به آن پاسخ داده شده، عبارتند از: اگر این حجاب و پوشش مانع حضور و بروز شخصیت زن شود، قطعاً مضر است... حجاب جنبه اسطوره ای دارد نه این که برای حفظ عفت باشد. این که حجاب چه رنگی داشته باشد و چه شکلی داشته باشد، به کسی مربوط نیست.

این کتاب در دو فصل تنظیم شده است. نویسنده در فصل اول کتاب به تبیین تردیدهایی در مورد حجاب مثل: «حجاب مسئله ای خصوصی است و دخالت حکومت درحجاب دخالت در امور شخصی است»، «حجاب، نشانه خوبی یا بدی افراد نیست، دل انسان باید پاک باشد»، «در تفسیر آیه حجاب گفته می شود که منظور پرده ای بوده است که بین پیامبر(ص) و زنان قرار می دادند و مراد از آن، حجاب زنان نیست»، «حجاب نوعی تبعیض میان زن و مرد است»، «فقها در مورد حدود پوشش اسلامی اختلاف نظر دارند؛ به همین دلیل نگاه دولت های مختلف در نظام جمهوری اسلامی متفاوت است»، «تأکید بر حجاب بین زنان جامعه ایجاد اختلاف کرده و مانع وحدت ملی است»، «تأکید بر حجاب مقدمه ای است که زنان کشورمان به سوی جامعه خشک و بی روح کشیده شوند» و «حجاب با هویت ملی ما در تضاد است و به هویت عرب ها شباهت دارد» و پاسخ به آن ها پرداخته است.

 

این کتاب در کتابخانه های عمومی کازرون موجود است.

حکمت های فاطمی

حکمت های فاطمی

نوشته جواد محدثی 

 

کتاب «حکمت های فاطمی» از دیگر کتاب های به نشر و نوشته جواد محدثی، عنوان اثری با محوریت حضرت زهرا سلام الله علیها و چهارمین جلد از سلسله کتاب های راه زندگی است که نویسنده به ترجمه و توضیح چهل حدیث از دخت نبی مکرم اسلام با ترجمه ای روان همراه با توضیحی مختصر و استفاده اشعاری متناسب در لابلای مطالب می پردازد.

آن‌چه در این کتاب آمده، چهل حدیث برگزیده از سخنان نورانی آن عالمه صدیقه است که همراه با ترجمه و توضیحات مختصری پیرامون احادیث، اهل نور و معرفت را به فیض می رساند.

حضرت زهرا سلام الله علیها همچون امامان معصوم، علم لدنی داشت و از چشمه دانش الهی سیراب شده بود. هر چند عمر او کوتاه بود؛ ولی برکات وجودی حضرتش، تا دامنه قیامت گسترده است.

 

این کتاب در کتابخانه های عمومی کازرون موجود است.

پیوندها

 

معرفی کتاب «عاشقی به سبک ون‌گوگ»

«عاشقی به سبک ون‌گوگ»

محمدرضا شرفی خبوشان

انتشارات شهرستان ادب/۲۱۲ صفحه

 

«عاشقی به سبک ون‌گوگ» مشتمل بر چهار فصل است. «شیدایی در سگ‌دانی» روایت آغاز دل‌گویه‌های عاشقانه البرز است. «هوایت را نفس می‌کشم» عنوان فصل دوم این داستان است که در خلال آن البرز به‌طورجدی به جستجوی هویت گمشده و حقیقی خود می‌پردازد. سفر باهوز در فصل سوم کتاب با عنوان «پوست از من بردار» آغاز می‌شود. فصل آخر و هنگامه «پوست کندن از نقّاش» فرا می‌رسد، حالا دیگر باهوز به حقیقت دسترسی دارد و بی‌نیاز به دیگران خود را روایت می‌کند.

نویسنده با هنرمندی سه فضای فرهنگی‌اجتماعی متفاوت با سه زمان مختلف را ترسیم می‌کند و در فضایی بسیار متنوع،  تهرانِ در آستانه انقلاب اسلامی و فضای فکری روشنفکران آن دوران، مراودات و مناسبت‌های ارتشیان زمان شاه و نیز فضای بسیار متفاوت حاکم بر روستایی از اطرافِ قوچان را روایت می‌کند و داستانی جذّاب و خوش‌خوان را به سرانجام می‌رساند. بستر تاریخیِ روایت داستان نیز دوران پس از مظفر الدین شاه قاجار تا محمدرضا پهلوی را شامل می‌شود.

 

 

این کتاب در کتابخانه های عمومی کازرون موجود است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کازرون می باشد و هرگونه کپی برداری ممنوع می باشد

طراحی توسط :